Marka Suzuki

Najpierw było Suzuki Loom Company

suzuki to producent samochodów i motocykliPrzedsiębiorstwo Suzuki Loom Company powstało w 1909 r. w niewielkiej nadmorskiej wiosce Hamamatsu w Japonii. Jej założycielem był Michio Suzuki, który zajmował się sprzedażą krosien tkackich dla przemysłu japońskiego. I to właśnie przemysł tkacki oraz krosna były przez pierwsze 30 lat istnienia przedsiębiorstwa to właśnie krosna były głównym produktem produkowanym przez firmę.

Chociaż produkowane krosna były bardzo popularne, właściciel firmy poszukiwał nowych możliwości na rozwój nowych kierunków, w których mógłby poprowadzić swoją działalność. Przedsiębiorczy Japończyk, obserwując potrzeby ludzi, zauważył, że najbardziej korzystne i praktyczne zarazem byłoby stworzenie nowego samochodu, o niewielkich gabarytach.

Od krosna po samochód

Projekty takich samochodów oraz ich prototypy stworzono w dwa lata. Pierwsze pojazdy zasilano nowatorskim jak na ówczesny 1937 r., czterosuwowymi, czterocylindrowym, chłodzonym cieczą silnikiem.

W związku z drugą wojną światowa, produkcja samochodów została zatrzymana, a tuż po wojnie firma wróciła do produkcji krosien. Ponieważ jednak Japonia potrzebowała niewielkich, tanich samochodów znów rozważono możliwość ich produkcji.

Tym razem jednak przedsiębiorstow zaczęło produkcję od benzynowych silników, doczepianych do rowerów! Następnie zaczęło produkować rowery z silnikiem benzynowym. Ponieważ wspominany silnik był bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, urząd Japonii przyznał Suzuki dotację na kontynuowanie badań z zakresu inżynierii motocyklowej.

W ten sposób powstało przedsiębiorstwo Suzuki Motor Corporation produkujące motocykle, a później także samochody osobowe. Obecnie Suzuki produkuje wiele modeli motocykli, samochodów osobowych a także silników do motorówek i motocykli.

Najpopularniejsze modele tej marki to obecnie:

Nie wszystkie z nich są jeszcze produkowane, niemniej jednak cieszą się bardzo duża popularnością i są chętnie kupowane, zarówno te nowe modele – salonowe, jak i jako samochody używane.